ריבית נמוכה מאד

Share
מזמן לא זכיתי לחבר בעברית. הגיע הזמן.
אמש בנק ישראל הורידה את הריבית  לפעם השניה החודש. כרגע ריבית בק ישראל הינה 1.25% בלבד (ריבית הפריים הינה 2.75%). בנק ישראל בדרך כלל אינו משנה את שער הריבית פעמיים בחודש, והמהלך מעיד על חששות בשוק. באמת היה כל כך דחוף להוריד עכשיו. אי אפשר להמתין עוד כמה שבועות?
שמעתי שישנו חשש שזה יגרום לעלית מחירי דירות. אינני  מאמין שדבר זה יקרה. ההמחירים לא ירדו כאשר העלו את הריבית. המחירים הם תוצאה של היצע וביקוש בלבד. חוץ מזה שוק הדיור מעניין בעיקר בשנת  בחירות, היום הוא פחות חשוב מהמשך עמידות חברות המסחריות.
הבעיה  האמיתית של הכלכלה היא בריאות חברות הייצוא של ישראל. השקל חזק מדי. הסיבות לחוזקה זו הן רבות. חלקן תוצאה מאיתנות כלכלת ישראל, חלקן נובעות ממחסור באפיקי השקעה אחרים בעולם. בעבר כתבתי על זה רבות, וכדאי לעיין בארכיון שלי.
shekelcoin
מטבע זה חזק מדי
בשנים האחרונות בנק ישראל ניסתה הרבה דברים לבלום תהליך זה. הוא הטיל מסים וחובות דיווח על משקיעים זרים, הוא “קנה” כמויות אדירות של מטבעות חוץ. בדומה למחירי נדל”ן, הממשלה יכולה להשפיע על השוק רק בעקיפין באמצעות אילוץ הביקושים.
בשפה פשוטה —  ישראל זקוקה לשקל
פחות חזק, מפני ששקל חזק פוגע במנועי המשק המרכזיים, חחברות הייצוא. שיעור הריבית משפיעה על שער החליפין הרבה יותר מאשר הוא משפיע על שוק הנדל”ן.
אגב, חדשות אלו אינן בהכרח טוב ללווה המשכנתא. הבנקים יותר קשוחים ואינם ממהרים לתת תנאים מעודפים. עדיין ישנן הזדמניות. מי שאינו מחפש את הזול ביותר יכול עכשיו להרוויח בגדול.